Játsszon velünk és nyerje meg hónapról hónapra európai szerzők sikerkönyveit!
Minden hónapban kiválasztunk egy könyvet az Európai Unió egyik tagországából származó szerzőtől, melyhez kapcsolódóan felteszünk két kérdést.
Küldje el válaszait és nyerje meg a Europe Direct Bács-Kiskun által felajánlott könyvet.
NOVEMBER
Goran Vojnović (Ljubljana, 1980. június 11. –) szlovén író, forgatókönyvíró és filmrendező.
Legismertebb 2008-as regénye, a Déli söpredék menj haza! (szlovénül: Čefurji raus!), amellyel számos díjat nyert, valamint a szlovén rendőrség által indított per, amelyet egy nappal később visszavontak, miután a médiafigyelem és a közvélemény felháborodása amiatt, hogy a rendőrség vádat emelt egy fikciós mű miatt, kínos helyzetbe hozta a szlovén belügyminisztériumot.
Vojnović Ljubljanában született. A Színház-, Rádió-, Film- és Televíziós Akadémián(wd) tanult. Első verseskötete 1998-ban jelent meg Lep je ta svet címmel. Čefurji raus! című regénye filmforgatókönyvnek indult, de befejezetlen maradt. A ljubljanai Fužine lakótelepen(wd) élő bevándorló fiatalok életét, mindennapi problémáikat és a helyiek és a volt Jugoszláviából(wd) érkezett bevándorlók közötti kulturális különbségeket írja le. A filmért 2009-ben elnyerte a Prešeren Alapítvány díját(wd) és a Kresnik-díjat(wd). Számos nyelvre lefordították és kiadták.
A fügefa
Szerelem, szabadságvágy, magány és a közelmúlt történelemi eseményei elválaszthatatlanul fonódnak össze egy soknemzetiségű „jugoszláv” család különböző generációinak történetében. A harmincas éveiben járó Jadran igyekszik kibogozni a felszín alatt mindent átszövő viszonyokat. Miért sétált ki az életéből a felesége a közös gyermeküket is elhagyva? Vajon van-e valamilyen összefüggés nagyszülei páros magánya és saját szabadság iránti vágya között? Hogyan tűnt el az apja egyik napról a másikra, és ez miért érte váratlanul az anyját is? Miért burkolódzott hallgatásba a nagyanyja már jóval azelőtt, hogy demenciába süllyedt volna? Jadran, hogy megértse a jelent, az emlékek töredékeiből rakja össze a családja történetét, eközben pedig arra is rájön, hogy a múlt nem menti fel a jövőért való felelősség alól. A Balkán zűrzavaros világában, ahol a megszűnő, majd újonnan keletkező államok és határok a családok sorsát is végzetesen átírják, csak a nagyapja kertjében álló fügefa éli túl sértetlenül a viharokat.
1. kérdés: Mi volt Szlovénia hivatalos pénzneme 1991. okt.8. – 2006. dec.31-ig, amely után bevezették az eurót?
2. kérdés: Hogyan nevezik a szlovéniai Piran város főterét?
A helyes megfejtéseket küldje el az info@kjmk.hu e-mail címre.
A levél tárgya mezőbe írja be: A hónap könyve
A játék időtartama: 2024. november 06-31.
A nyertest e-mailben, a sorsolást követően értesítjük.
Sok szerencsét, a jövőbeli nyertesnek pedig jó olvasást kívánunk!
Októberi játékunk nyertese: Kárpáti Hanna